ביבליותרפיה

ביבליותרפיה היא שיטת טיפול, העושה שימוש בטקסטים ספרותיים לצורך טיפול בבעיות נפשיות ורגשיות. הנחת היסוד של הביבליותרפיה היא, כי השימוש ביצירה הספרותית מאפשר לעקוף מחסומים רציונאליים, להיכנס לעולמו הפנימי של המטופל, ולאתר בתת מודע את הסיבות לבעיות המציקות לו.

לכאורה, אין הטיפול הביבליותרפי מחייב חשיפה אישית של המטופל, שכן הוא משתמש על הסיפור הכתוב. אולם בפועל, דווקא באמצעות הסיפור - נחשף המטופל, הן בפני המטפל והן בפני עצמו.

 

 

@alt@

מאין שואבת ביבליותרפיה את כוחה הטיפולי?
סיפור טוב גורם לנו בקלות להישאב לתוכו ולהזדהות עם הדמויות. אנחנו צוחקים איתן, בוכים איתן וכועסים איתן, וכשאנחנו עושים את זה - אנחנו בעצם מתחברים אל ההתרחשויות בסיפור ללא המגננות המאפיינות את התגובות שלנו לגירויים חיצוניים בעולם האמיתי. הריחוק המובנה בטקסט הספרותי, המתרחש במקום אחר 

ובזמן אחר, מאפשר לנו להתחבר אל הסיפור מבלי לחוש מאויימים או חשופים, כאשר לאמיתו של דבר החיבור שלנו אל הסיפור מציף ומאיר יותר מכל את עולם החוויות והרגשות האישי שלנו.

ככזה, משמש הטקסט הספרותי ככלי מתווך בין התודעה לבין הרגש (או כפי שקובע אדיר כהן בספרו "סיפור הנפש", בין ה"אני" לבין "עצמי"). הוא מאיץ את יכולתנו להבין את התהליכים הנעורים בנו בעזרתו, ומאפשר לנו להישיר מבט לתוך עצמנו, בצורה הדרגתית וקלה יותר להתמודדות.