הגב' שי אשבל שילוב ומורת שילוב.
נמש הוא הבבואה של הילד שבילד

אני משתמשת בסיפורי נמש מתוך מטרה למצוא נקודות היקש לעולמות הפנימיים של הילדים: לתת ביטוי לדברים, להעלות נושאים שונים על השולחן.  עולם בעלי החיים שאליו נמש מתחבר, דומה מאוד לעולמם של סוגי ילדים שונים. הוא מספק כר נרחב להזדהות, ומקנה את התחושה ש- "הנה, מישהו מבטא מה שאני חש ומרגיש". 

@alt@

השפה שימושית ופשוטה. הסיטואציות הן סיטואציות יום יומיות, שאין ילד שלא נתקל בהן, והילדים מתחברים אל נמש התמים, שרוצה ולא רוצה, או רוצה גם וגם... נמש הוא ילד קטן בלי מחסומים. ילד שאומר בקול את כל מה שהוא מרגיש. נמש מבטא את מנעד הדחפים והצרכים של ילד קטן, ובגלל שהוא עצמו איננו ילד - יש פה תהליך של השלכה, והילדים יכולים להזדהות עם הדמות של נמש, ולמצוא דרכה ביטוי להרבה דברים שהם חווים בעצמם, למשל: כשהם מפחדים להגיד את האמת, כשרוצים שלא יצחקו על חולשותיהם ועוד.
זה מה שאנחנו רוצים להשיג כשאנחנו משתמשים בספרות: אנחנו רוצים להרחיב את גבולות ההבעה הפנימית והחיצונית של הילדים. סיפורי נמש מאפשרים לילדים למצוא את עצמם. הם נותנים לילדים לגיטימציה לחשוב, להרגיש, להתלבט ולהרחיב את אינוונטר התגובות. בניגוד להרבה ספרים טיפוליים - בסיפורי נמש המסר מאוד גלוי וקל להתחבר אליו.
סיפורי נמש יכולים למצוא את מקומם בין סיפורי מעשיות ומשלים, אולם כמו כל ספרות טובה, יכולים סיפורי נמש להיחשב גם כספרות טיפולית, כאשר להבנתי, אין ילד שאין לו צרכים טיפוליים, בזמן מסוים, במקום מסוים ובתקופה מסוימת.

                                                                                              שי אשבל 
                                                                                              שילוב ומורת שילוב.